Єпископ Миколай (Бердюгин)

Слава Ісусу Христу, дорогі брати і сестри!

Вітаю вас із святим причастям, вітаю вас із Новим роком! Він принесе нам нову боротьбу, нові звершення. Хай Господь укріплює нас у всіх наших діях, які ми маємо здійснити, щоб ми були міцними, щоб ми були завжди в Дусі Святому.

Сьогодні ми слухали Євангелію родоводу Ісуса Христа – нашого Бога (Мт., I:1-25). Тут я б виділив дві частини. Перша – йде родовід праведного Йосипа, мужа Марії, що з неї родився Ісус, званий Христос. І друга частина про те, як відбулося таїнство народження Ісуса Христа від Духа Святого. Про таїнство народження – це тайна Божа, і ми цього ще зрозуміти не можемо. Але ми це сприймаємо. У Господа ще багато тайн, які ми повинні пізнати, які ведуть нас до Істини, до високого.

А я хотів розповісти, чому ж ми все-таки відмічаємо родовід по Йосипу. Тому що, по-перше, жінки тоді не були на тому ж рівні як чоловіки. Коли мова йшла про кількість людей, рахували в основному чоловіків. І говорилося, що там стільки-то чоловіків, не рахуючи жінок і дітей.

В минулому році я молився і отримав відповідь на своє запитання: «Чому родовід іде по Йосипу?» І мені прийшла така думка: «Тому що Господь доручив цьому достойному чоловіку виховати Божого Сина – Ісуса Христа. І доручив йому бути чоловіком молодій діві – чистій і непорочній Діві Марії, яка виховувалась із трьох років у храмі. Вона була в Божих енергіях, в Святому Дусі. Вона за своє життя не чула ніяких сварок, не чула поганих слів. Вона виховувалась для того, щоб зростити в чистоті і праведності Сина Бога».

А в цьому році я далі молився за це: «Чому так відбулося, що саме Йосип виховував Сина Божого?» Ми бачимо, що його родовід іде від Авраама. Ми бачимо серед його прапрадідів Якова і Йосипа, сина Авраама, і інших праведних людей, через яких Господь вибрав цей народ, щоб принести Божу Істину на Землю. Ці люди жили і у них були діти. І весь час відбувалося зростання цього народу. І це все діти Божі були. І от праведний Йосип уже явився тим, кому Господь доручив виховати і виростити Божого Сина.

Я, як електрик за фахом, хочу зробити деякі порівняння, щоб більше було зрозуміло. Дивіться, коли електростанція виробляє електроенергію, то ця електроенергія напряму до нас, споживачів, не доходить. Вона ізольована в трансформаторі. Вона прийшла в трансформатор і повернулася назад. А в трансформаторі є металевий сердечник, який насичується енергією електромагнітною, а потім передає вже цю електроенергію далі в електромережі.

І от мені тоді стало зрозуміло, що Господь працює через нас, а ми являємося тими стержнями, які насичуються цією Божою енергією і потім можуть віддавати її –творити Божу справу на Землі. І коли ми слухаємо Євангеліє, коли ми читаємо Євангеліє, коли ми слухаємо проповіді, коли ми причащаємося, коли ми слухаємо Діяння святих апостолів – весь час цей ми насичуємось цією Божою енергією.

А коли людина не насичується цією енергією, то вона відкрита для поганих енергій. І ми бачимо це на прикладі сусідньої країни. Ціла країна насичена чим? Не Божою енергією. Бог не може так робити, як роблять вони.

Тому я закликаю вас бути тими стержнями, які насичені тільки Божою енергією. І для цього ми з відкритим серцем приходимо до храму, читаємо Євангелію і знаходимося під Духом Святим.

Слава Ісусу Христу!