Протоієрей Віталій (Дpoботун)

Слава Ісусу Христу, дорогі браття і сестри!

Поздоровляю вас із святим Причастям, із святою Літургією.

Сьогодні у нас Неділя прощення. Ми, духовенство, після завершення проповідей, попросимо у вас прощення. Можливо, ми когось образили вільно чи невільно, свідомо чи несвідомо. Так само ми і у рідних своїх повинні попросити прощення, ми повинні попросити прощення у ворогів своїх, якщо то реально зробити. А якщо не реально, ми повинні в своїй душі їх простити. Простити їх перед Богом, щоб наша душа, вступаючи в цей Великий піст, була очищена. Очищена від непрощення, від озлоблення, від агресії.

Ми знаємо, що коли починається Великий піст, то стається дуже багато іспитів, як в особистому житті у кожної людини, так і в житті Держави. І це є нелегкий час для нашої нації. Ми бачимо, що робить Росія, що роблять її посадовці, - президент та інші.

Наше завдання, дорогі браття і сестри, молитися. Молитися за нашу владу, щоб вони приймали правильні рішення, молитися за те, щоб Господь давав сили всім громадянам України. Щоб вони не піддавалися на провокації і не вступали в конфлікти.

Ми знаємо, що Господь нам казав: «Що людині не можливе, Богу все можливе». І Господь може в одну секунду зупинити цю Росію, яка б вона страшна не здавалася. Все в цьому світі відбувається по волі Божій.

І ми можемо собі думати: «Ну, чому так? Чому наша нація, наша держава так страждає? Чому ми маємо корупціонерів-олігархів на посаді президентів?» Але ж переважна частина населення нашої держави їх обирала. Ми самі обирали тих, які розкрадали нашу державу. А тепер сталася ця агресія зі сторони Росії, і далі може бути війна. І ви знаєте, що не дай Боже, якщо буде війна, з того Криму нічого не залишиться. І у всій нашій державі буде розруха. І що тоді говорити про якісь економічні і соціальні блага для людей…

Деякі люди думають: «Та це від нас далеко, до Криму 1000 кілометрів, я можу собі тут, в Києві пересидіти, працювати собі спокійно там, де я зараз працюю». Нічого подібного, війна і сюди дістане. Тому ми, дорогі браття і сестри, як свідомі християни, повинні зараз посилено молитися і просити, щоб Господь зупинив цю військову агресію, щоб Господь допоміг у вирішенні цієї справи мирним шляхом. Щоб Україна була незалежна, і щоб в її складі був Крим. А саме головне, щоб не було війни, щоб не було кровопролиття.

І ми знаємо, що Господь може все це зробити. Він нам сказав: «Просіть і дасться вам, шукайте і знайдете, стукайте і відчинять вам». І ми будемо сьогодні просити. Ми просили під час Літургії, ми будемо просити кожен у себе вдома, будемо разом збиратися з родиною і молитися, бо ця загроза не стосується тільки жителів Криму. Це стосується жителів всієї нашої держави. Тому прошу вас, закликаю всіх нас тут присутніх віднестись до цього дуже серйозно і дуже сильно молитися.

Ми бачили з вами, як відбувалась революція на Майдані, які страшні й численні вбивства були, яке творилося беззаконня. А зараз, ви просто собі на секунду уявіть, - не дай Боже буде війна, це вже не 100 людей буде вбито, не 200, - це тисячі будуть вбиті. Ми бачили, що по молитвам всієї країни Господь зупинив цього Януковича і його банду. Давайте і зараз молитися, щоб Господь зупинив іншу банду, яка є в Росії. Ви знаєте хто це. Це те, що нас турбує зараз.

Коли починається Великий піст, ми постимо і просимо у Бога допомоги, допомоги, щоб ввійти в піст так, як ми маємо на це силу. Сьогодні в Апостолі було сказано: «Кожен постить, як він може». Наше завдання – не осуджувати інших. Хтось їсть молочні продукти – хтось не їсть, хтось їсть м'ясо – хтось не їсть. Це особиста справа кожного. Ми маємо спасатися самі, індивідуально над собою працювати, для того щоб Господь наблизив до себе нашу душу, наше тіло і благословив нас дійсно бути Його дітьми. І ми не повинні осуджувати ближнього за інші погляди, ну, скажемо, в пості. Навпаки, нам треба зараз об’єднатися, об’єднатися в молитві до Бога, об’єднатися в добрих справах, в підтримці тих людей, які потребують допомоги.

Ми всі з вами пам’ятаємо, як в минулу неділю, ми читали в Святому Євангелії, що Господь розповідав про Страшний суд, як Він буде розділяти козлів і овечок, і буде питати: «А ви робили добро, а ви відвідали людину у в'язниці або в лікарні, а ви ще якісь добрі справи зробили?» Це є приклад для нас того, що ми повинні робити під час посту. Не тільки м'яса не їсти або ще якихось інших продуктів, а ми повинні робити добро, освятити свою душу, подбати за її зростання духовне і подбати за її наближення до Бога. І тоді Господь буде краще чути наші молитви, краще буде нам допомагати і реагувати на наші прохання.

Не зважаючи на те, що стається в нашій державі, не зважаючи на те, що стається в нашій церкві, і що вороги все-таки не можуть заспокоїтися, – ми їх прощаємо. Але ми знаємо, що Господь їх врозумить. Ми працюємо над іншими проектами, щоб Церква розвивалася, щоб справедливість восторжествувала, щоб клевету більше не розповсюджували. І Господь з нами, бо ми з Богом, бо ми надіємось тільки на Бога.

Росія надіється на свої війська, інші надіються на якусь людину, а ми надіємося всі на Бога. І Господь не посоромить нас в тій боротьбі, як в духовній внутрішній, так і в нашій державі. Головне, дорогі брати і сестри, щоб ми самі не відійшли від Бога і не відмовилися від Нього, а завжди були з ним.

Спаси вас Господи.