Ми поступово йдем до віри,
Пізнавши прикрість помилок,
Щоб власним досвідом відмірять
Те, що для нас послав Пророк.
Вадим Крищенко

благодатний вогонь

Щороку в першу неділю після Великодня у всіх православних церквах читається Євангеліє від Іоана, у якому розповідається, як воскреслий Христос явився учням своїм. Серед апостолів тоді не було Хоми, тому він не повірив у воскресіння Христа: "Коли на руках Його знака відцвяшного я не побачу, і пальця свого не вкладу до відцвяшної рани, і своєї руки не вкладу до боку Його, - не ввірую!" Не повірив, хоча багато чудес бачив за життя Ісуса: це і перетворення води у вино, і нагодування п'яти тисяч народу, і як Ісус ходив по воді, і численні зцілення людей по вірі їхній. Бачив же Хома навіть те, як Отець Небесний через Сина свого енергією Божою воскресив померлого Лазаря... Тоді Христос явився і каже апостолу Хомі: "Простягни свого пальця сюди, та на руки Мої подивись. Простягни й свою руку, і вклади до боку Мого. І не будь ти невіруючий, але віруючий!" А Хома відповів: "Господь мій і Бог мій". І промовив до нього Ісус: "Тому ввірував ти, що побачив Мене? Блаженні, що не бачили й увірували!"

За дві тисячі років кількість скептиків, подібних Хомі невіруючому, помножилася безмежно. Вони не вірять очевидним речам, сумніваються в тому, що є істиною для інших. Однак,  саме ситуація з Хомою, котрий перевірив і переконався, що Христос дійсно воскрес, послужила для великої кількості людей, які сумнівалися, і допомогла та й по сьогодні допомагає увірувати в Бога.

КувукліяАле не тільки через біблійні приклади Отець Небесний допомагає увірувати сучасній людині. Незмінно щороку в храмі Гроба Господнього в Єрусалимі відбувається чудесне сходження Благодатного вогню напередодні православного свята Світлого Христового Воскресіння, у Велику суботу. Приблизно за добу до початку православної Пасхи починається церковна служба. Близько десятої години Великої суботи гасяться всі свічки та лампади у храмі, перевіряється Кувуклія (каплиця над Гробом Господнім) на наявність джерела вогню. Біля 13 години починається хресна хода Благодатного вогню, яка закінчується біля входу в Кувуклію. З православного патріарха, який очолює хресну ходу, знімають святкові ризи. Йому дають велику лампаду та 33 свічки. Після чого патріарх входить у Кувуклію. Зараз вже все залежить від нього, від його таємної колінопреклонної молитви. У храмі вимикається світло і починається напружене очікування виходу патріарха з Вогнем у руках. У різні роки чекання тривало від 5 хвилин до декількох годин. Свідки стверджують, що перед сходженням Благодатного вогню весь храм охоплюють блискавки та спалахи, які збігають по його стінах і колонах донизу та розтікаються по площі серед паломників.

Благодатний вогоньКоли настає час, двері печери відкриваються і виходить Патріарх, у його руках палаючі свічки і він цим Благодатним вогнем благословляє людей. А потім миттєво вогонь передається від людини до людини. І ось уже його виносять із храму, щоб якнайшвидше донести цей святий вогонь і добру звістку про його сходження до найвіддаленіших куточків світу. Так відбувається сучасне чудо від Отця Небесного для сучасної людини. І не тільки сходження Благодатного вогню є чудом, а й сам вогонь, бо в перші хвилини він зовсім не обпікає і багато з присутніх вмиваються цим святим вогнем.

Але сьогоднішнім зматеріалізованим атеїстам, скептикам і цього замало. Їм потрібно, як Хомі, покласти пальці в рани, щоб увірувати. Тому й шукають усе нових і нових наукових підтверджень існування Творця. І - знаходять. Так у 2011 році російський учений з Інституту атомної енергії ім. І.В.Курчатова, кандидат фізико-математичних наук Андрій Волков з допомогою високоточних приладів провів науковий експеримент у храмі Гроба Господнього в Єрусалимі, щоб з'ясувати походження Благодатного вогню. Волков попередньо припустив, що цей вогонь - плазмовий розряд. Тож під час сходження Благодатного вогню має відбутися стрибок електромагнітних полів. За 6 годин дослідження електромагнітного фону в храмі саме в момент сходження Благодатного вогню комп'ютер зафіксував збільшення інтенсивності випромінювання вдвічі. "Тепер зрозуміло, що Благодатний вогонь не був створений людьми. Це не обман, не містифікація: його матеріальні "відбитки" можна виміряти", - сказав вчений (детальніше...).

Сьогодні людству дуже потрібна віра, осмислена віра, яка допомагає в такому складному житті і спасає душу. Тому Господь постійно показує, що Він з нами. Він як люблячий батько простягає до нас свою руку і закликає нас: "Простягни свою руку назустріч. Поклади пальці в рани Мої. І не будь ти невіруючий, але віруючий".